0
Sepetinizde ürün yok.
Toplam : 0,00

Zeytin

Kahvaltıların Vazgeçilmez Lezzeti Zeytin

Zeytin geçmişi çok eski tarihlere dayanan ve çok çeşitliliğe sahip ölümsüz kabul edilen bir bitkidir. Geçmişten günümüze kutsal kabul edilen barışın zaferin simgesi olarak görülen zeytin bugün hala Anadolu topraklarında ve mutfaklarımızda haklı yerini korumaktadır. Zeytin tarihsel olarak bir çok bölgede yetiştiğini söyleyebiliriz. Zaman içerisinde Anadolu topraklarında Hatay bölgesinde de zeytin yetiştiriciliği oldukça geniş bir alana sahip olmuştur.

Hatay Zeytini Çeşitleri ve İsimleri

Hatay yöresinde bir çok zeytin türü karşımıza çıkmaktadır. Bunlar dan üç tanesi Halhalı, Zauranı ve Habeşi cinsi zeytinler tescillenmiştir. Bununla birlikte Hambelesçik, Karamani, Dikenli Zeytin, Karga Burnu v e Elmacık Tuffah gibi zeytin çeşitleri de yetiştirilmektedir.

Hatay'da zeytin hasadı Eylül ayı sonu Ekim ayı başlangıcı itibariyle yolculuğuna başlar. Hatay'da hasad demek sabır, emek ve bereket demektir. Kırma halhalı zeytinin hasadıyla birlikte zeytinin yolculuğu başlar. Halhalı kırma zeytin oldukça yağlı bir tür zeytindir. Kırma halhalı zeytini sadece çekirdekli haliyle değil farklı şekillerde de hazırlama şansına sahip oluyoruz. Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı Kırma zeytin, çekirdeksiz el ayıklama zeytin, makine ayıklama zeytin, zeytinyağlı çekirdeksiz ayıklama ve zeytin salatası çeşitleriyle damaklarınızda eşsiz lezzet bırakacaktır. Halhalı zeytinin en çok tercih edilme sebeblerinden bir tanesi diğer cins zeytinlere göre daha yağlı ve lezzetli olmasıdır.

Zeytinin Faydaları

Zeytinin sağlık açısından şaşırtıcı birçok faydasını biliyor muydunuz? Zeytinin başlıca faydalarını sizler için derledik; e vitamini ve diğer güçlü antioksidanlar bakımından çok yüksektir. Araştırmalar, bunların kalbe iyi geldiğini ve osteoporoz ve kansere karşı koruma sağlayabileceğini gösteriyor. Zeytin ayrıca cilt sağlığını iyileştiren ve bağışıklık sisteminize yardımcı olan E vitamini açısından da zengindir. Yüksek oleik asit ve antioksidan polifenol içeriği nedeniyle, zeytinlerin hipertansiyonun (yüksek tansiyon) yönetilmesine yardımcı olmak için ideal yağdır.