0
Sepetinizde ürün yok.
Toplam : 0,00
zeytinyagi
zeytinyagi
zeytinyagi
zeytinyagi
zeytinyagi

Zeytinyağı

En İyi Zeytinyağı

Zeytinyağı, olgunlaşmış zeytin meyvelerinin presle sıkılıp süzülmesi sonucunda elde edilir. Bu teknoloji, özünde yaklaşık 6 bin yıldır değişmedi. Zeytin meyveleri ortalama 27 derecede soğuk sıkım yöntemiyle önce preslenir, ardından hamur haline getirilmiş zeytinler preslenerek arındırıl, ardından yağ sıkım işlemi yapılır. 27 derecenin üstünde kullanılan su ile de sıcak sıkım yapılmış olur.

Zeytinyağı, eşsiz tadı ve faydaları nedeniyle tüm dünyada sıkça tercih edilmektedir. Aşçılar, doktorlar ve kozmetik üreticileri zeytinyağını kullanmaktadır. Zeytinyağı birçok yemekte vazgeçilmez bir bileşendir, vücudu gençleştirir ve cildin durumunu iyileştirir, ayrıca kolesterol seviyelerini normalleştirir ve kalbe iyi gelir. Zeytinyağının çok az kişinin duyduğu pek çok faydalı özelliği var. Bugün bu ürün hakkında daha fazla bilgi edelim.

Zeytinyağı çok farklı bir tada sahip olabilir. Dünyada 700'den fazla çeşit zeytin yetişmektedir ve tüm Akdeniz ülkelerinde ve hatta Avrupa’da da yetiştirilmektedir. Ürünün evrensel bir tada sahip olmamasının ana nedeni budur. Üretimde hangi zeytinlerin kullanıldığına bağlı olarak, yağ tatlı, acı veya ekşi olabilir. Favori lezzetinizi bulmak için farklı seçenekleri test ederek deneyimleyebilirsiniz.

Zeytinyağının Faydaları

Kalp sağlığını iyileştirebilir Zeytinyağı, Akdeniz diyetinin önemli bir bileşenidir ve kalp sağlığı için faydalarını (özellikle Sızma zeytinyağı'nın) gösteren çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu, her ikisi de kalp hastalığı riskinin azalmasına katkıda bulunan kan basıncını düşürme ve kolesterol seviyelerini iyileştirme yeteneğini içerir . Bu çalışmaların geniş bir incelemesi, zeytinyağının hem felç hem de kalp hastalığı riskini azaltan tek tekli doymamış yağ kaynağı olduğunu göstermektedir.

Enflamasyonu azaltabilir. Enflamasyonun, Alzheimer ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere en kronik sağlık sorunlarımızdan bazılarının arkasındaki temel itici güçlerden biri olduğu düşünülmektedir. Zeytinyağında bulunan oleik asit de dahil olmak üzere antioksidanların rolüne ve anti-inflamatuar etkilerine bakan araştırmalar, bunların inflamasyonu azaltmada ve C-Reaktif Protein (CRP) olarak bilinen inflamasyon belirtecinde rol oynadığını keşfetti.

Sızma zeytinyağı, biri oleocanthal olarak adlandırılan polifenoller açısından zengindir. Bu bileşik, ibuprofen ile aynı farmakolojik aktiviteyi paylaşıyor gibi görünüyor ve doğal bir anti-inflamatuar olarak hareket ediyor . İlginç bir şekilde, bu faydalı özellik, romatoid artritli hastalarda olumlu değişikliklerle ilişkilendirilmiştir.

Ruh halini iyileştirebilir. Yüksek miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağlı balık içeren sağlıklı bir diyetin parçası olarak zeytinyağının depresyon riskini azaltmada rol oynadığı bulunmuştur.

Beyin fonksiyonunu iyileştirebilir. 2015 yılında yapılan bir araştırma , daha yaşlı popülasyonlarda, zeytinyağı veya kuruyemişlerle takviye edilmiş bir Akdeniz diyetinin, gelişmiş bilişsel işlevlerle ilişkili olduğunu ve Alzheimer riskini azaltabileceğini buldu.

Kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabilir. Diğer erken araştırmalar , zeytinyağının ve yüksek polifenol içeriğinin tip 2 diyabet ve bazı kanser türlerine karşı koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, kesin sonuçlara varılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sağlıklı Hayatın Sırrı Zeytinyağı Çeşitleri

Her yıl Ekim ve Aralık ayları arasında zeytinyağı sezonu zirveye ulaşır. Aslında, bu günlerde zeytin çiftçileri, zeytinlerin olgunlaşma sürecini izlemek için sürekli olarak meyve bahçelerini ziyaret ediyor. Kelimenin tam anlamıyla olgunlaşma sürecini karakterize eden renk değişikliği anlamına gelir. Zeytinler sert çekirdeklidir: etli bir meyvedir, ince kabuklu ve merkezinde çekirdek bulunur. Olgunlaşma sürecinde zeytinlerin rengi yeşilden siyaha dönerken mor/pembe tonlarından geçer. Çok erken hasat edilen bir zeytinden, henüz katı yeşilken çok güçlü ve keskin bir tada sahip bir zeytinyağı üretilmektedir. Öte yandan, zeytinler en sonunda olgunlaştıktan sonra hasat edilirse yağlı bir tada sahip olma eğilimindedir. Yağın rengi de koyu yeşilden sarı-yeşile doğru etkilenir. Mükemmel kalite için, bütünleşik ve taze hasat edilmiş zeytin meyvesinin değirmene alınması vazgeçilmezdir. Hasarlı bir meyve, presleme çıktısının kalitesini etkileyen aşırı oksidasyona neden olur. Müşterilerimiz yeni hasat zeytinyağımızı uygun fiyatlarla satın almaya başlayabilirler. Bu yıl 250 ml ve 500 ml'lik cam kulplu şişeleri, aynı zamanda 1 lt, 2 lt, ve 5 lt zeytinyağı çeşitlerini sizler için hazırladık.

Her Bütçeye Uygun Zeytinyağı Fiyatları

Günümüzde, zeytinyağı daha sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilmekte ve süpermarketlerde, yöresel marketlerde hem de restoranlarda yaygın olarak bulunabilmektedir. Şu anda piyasada çok çeşitli zeytinyağı var. Ne yazık ki tüketici için bu, genellikle kaliteli bir ürünü makul bir fiyata satın almayı zor bir başarı haline getirir. Bir süpermarkete veya yiyecek dükkanında sızma zeytinyağı bölümüne girdiğinizde satılan zeytinyağı çeşitlerinin oldukça fazla olduğunu göreceksiniz. Bunu göz önünde bulundurarak, bir an düşünün… Bunların hepsi aynı kalitede mi? Hepsi sızma zeytinyağı mı? Ama en önemlisi, kendinize sorun, daha yüksek fiyatın üstün kaliteyi gösterdiğinden emin olabilir miyim? Tabi ki hayır. Doğrudan üreticiden satın alındığında, uygun fiyatla, kaliteli bir ürün satın alma şansı çok daha yüksektir.

Erken hasat zeytinyağı, sağlıklı polifenollerin en yüksek düzeyine sahiptir, zeytin olgunlaşmadan önce zeytinden sıkılan yağdır. Olgunlaşmamış bir zeytin çok daha az zeytinyağı verir ama çok daha kaliteli yağ verir. Üretici çok daha az yağ ürettiği için erken hasat zeytinyağını daha pahalı hale getirir. Marketten satın alıyorsanız, etikete dikkat edin ve pazarlık fiyatlarından kaçının. Ne yazık ki, ucuzsa, gerçek zeytinyağı olmayabilir, bu yüzden bunu sağlığınıza bir yatırım olarak düşünün!

Hatay Zeytinyağı

Şimdiye kadar, çok fazla zeytinlik olmayan bir şehirde yaşıyorsanız, üreticiden kendiniz nasıl satın alabilirsiniz? Neyse ki, Hatayguru.com bir tık uzağınızda! Zeytinyağımız, hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmadan ve başka yağlarla karıştırılmadan üretilmektedir. Hatay'ın doğal bahçelerinden yetişen yeni hasat zeytinyağımızı tüm şehirdeki müşterilerimize bir tıkla gönderebiliyoruz. Kelimenin tam anlamıyla, ağaçtan masaya. Avantajlı fiyatlar ve ücretsiz kargo seçeneğiyle hemen sipariş verebilirsiniz.

Yemeklerin Vazgeçilmezi Şifa Kaynağı Zeytinyağı

Zeytinyağının faydaları ile ilgili şüphesi olanlar ve buna katılmayanlar elbetteki yoktur. Ancak, size tam olarak hatırlatmak gereksiz olmayacaktır: Günde 1 yemek kaşığı tüketmek bile çok değerli, E vitamini normunun %13'ünü ve günlük K vitamini normunun %9'unu ve ayrıca değerli doymamış, çoklu doymamış ve tekli doymamış yağları içerir. İlginç bir şekilde, zeytinyağı ile pişirme, yemekteki besin değerlerinin artmasına yardımcı olur. Hepsi, yağda bulunan antioksidanların yüksek sıcaklıkların etkilerine karşı dirençli olması ve bu nedenle parçalanmaması ve hazırlanan ürünlere kolayca emilmesi sayesinde.

Zeytinyağı güzellik için önemli bir üründür. Karmaşık bir yaşlanma karşıtı etkiye sahip birçok E vitamini ve antioksidan içerir. Bununla birlikte, bu ürünün ana avantajı, sadece dahili olarak değil, aynı zamanda harici olarak da kullanılabilmesidir. Antik Yunan kadınları, zeytinyağından yüz için canlandırıcı, saçlar için besleyici maskeler yaparlardı. Modern kozmetoloji, antik mirası ihmal etmez ve bu bileşeni birçok bakım ürününe ekler.

Zeytinyağı kanseri önlemenin etkili bir yoludur. Bu, gıdada düzenli yağ tüketiminin meme kanseri riskini % 45 oranında azalttığı ve malign tümörlerin büyüme oranını önemli ölçüde azalttığı sonuçlarına göre çok sayıda çalışma ile kanıtlanmıştır . Ayrıca zeytinyağı , kötü kolesterol seviyesini düşürür, bu nedenle kardiyovasküler hastalıkları önlemek için diyete eklenmesi önerilir.

Organik Zeytinyağı Farklılıkları ve Faydaları

Organik sızma zeytinyağı ile geleneksel zeytinyağı arasındaki farkları birden fazla kez merak etmişsinizdir. Ne gibi faydaları olabilir ve onu bu kadar özel yapan nedir? Organik zeytinyağı almaya değer mi? Gerçek organik yağ alıp almadığımızı nasıl anlarız? Burada bu şüphelerin bazılarını detaylandırıp açığa çıkaracağız. Başlangıç ​​olarak, organik zeytinyağının ana avantajlarından biri kendi ekimidir. Pestisit veya kimyasal ürünler kullanmayarak, sadece zeytin ağacının kendisine saygı gösterilmekle kalmaz, aynı zamanda çevreye de özen gösterilir. Aslında bu zeytinyağı, zeytin ağaçlarının yetiştirilmesinden çıkarılmasına ve şişelenmesine kadar sürdürülebilir. Hiçbir işlem araziyi veya çevreyi olumsuz etkilemez, enerji israfı olmaz ve kimyasal ürünler kullanılmadığı için zeytinlik yakınları veya yer altı suları tehlikeye atılmaz. Bu nedenle, dediğimiz gibi çevreye etkisi minimum düzeyde ve şu anda bu büyük bir avantaj.

Ancak organik dağ zeytini üretimi sadece zeytinliğin kalitesini değil aynı zamanda meyvesini de etkiler. Ve zeytinlerin toplanması, en iyi örnekleri elde etmek ve bu meyvelerden yağ değirmeninde en iyi şekilde yararlanmak için özenle yapılır. Böylece lezzeti daha otantik ve kalitesi maksimum seviyede olur. Bu anlamda, hem organik zeytinyağının hem de geleneksel sızma zeytinyağının aynı sağlık yararlarına sahip olduğu ve her ikisinin de gerçek sağlık iksirleri olduğunu söylemek mümkündür. Aynı şekilde, geleneksel bir sızma zeytinyağı ile organik bir zeytinyağı arasında büyük bir tat farkı olması beklenmez. Mahsulün organik olup olmadığına bakılmaksızın, zeytinlerin kalitesini, lezzetini ve sağlıklı özelliklerini belirleyen hava durumu, çevre, mahsulün türü (yağışla sulanan veya sulanan), zeytinlerin çeşidi ve olgunluk durumu veya ekstraksiyon sürecidir. Bu nedenle Hatayguru olarak en iyi yağları, en iyi lezzet ve kaliteyi elde etmek için en iyi zeytin bahçelerini seçmeye özen gösteriyoruz. Hem geleneksel yağlarımızda hem de yeni soğuk sıkım zeytinyağımızda bunu böyle yapıyoruz.

Riviera Zeytinyağı Nedir?

Doğrudan gıda olarak yemeklerde salatalarda tüketilen natürel zeytinyağları ile yemeklik rafine pirina yağı karışımından oluşan bir yağdır. Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden 100 gramda 1.5 gramdan fazla olmamalıdır. 200 dereceye kadar ısınabilen riviera zeytinyağı, kanserojen salınımı yapmadığından kızartmalarda sıklıkla tercih edilen yağlardan biridir.

Zeytinyağı Bozulur mu?

Zeytinyağında son tüketim tarihi bulunmamaktadır. Ağzı kapalı ışık görmeyen serin yerde muhafaza edildiği sürece tat ve dokusunda değişme yaşanmaz. Yine de önerimiz kaliteli bir kullanım için 2 yıl içerisinde tüketilmesidir.

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Temiz bir cam kap alın ve birkaç yemek kaşığı zeytinyağı dökün ve kapağı kapatın ve en az bir gün veya gece boyunca buzdolabında bekletin. Yağ eşit şekilde katılaşırsa, yağın tekli doymamış saf zeytinyağına sahip olduğunu gösterirken, katkılı veya sahte zeytinyağı donma sırasında dokusunu değiştirmeyecektir. Diğer yöntem ise tadına ve kokusuna bakara anlamaktır: Sahte zeytinyağı, yağlı, ekşi, tatsız veya hoş olmayan bir tada sahip olabilir. Gerçek zeytinyağı ise yeşil, parlak, biberli, topraksı, çimenli veya bunların herhangi bir kombinasyonunda koklamalı ve tadında olmalıdır.

Soğuk sıkım zeytinyağı ne demek?

Soğuk sıkım zeytinyağı, zeytinlerin ısı veya ek kimyasallar olmadan kullanılan suyun 27 derecenin altında kullanılması sonucunda yağ elde etmek için preslenmesiyle elde edilir. Bu sıcaklıkta ve altında yağın özellikleri bozulmadan korunur.

Zeytinyağı herkes için güvenli midir?

Dünyanın en sağlıklı popülasyonlarının çoğu için temel bir diyet olan zeytinyağı, insanların çoğunluğu için iyi bir seçim olarak kabul edilir. Bununla birlikte, nadir görülen alerji raporları kaydedilmiştir, ancak bunlar tipik olarak zeytin meyvesinin yağından ziyade zeytin ağacının polenine aittir. Kalorisi yoğun olan zeytinyağının kullanımı, diyette kullanılan diğer yağların yerine geçecek şekilde seçilerek ölçülü olmalıdır.