0
Sepetinizde ürün yok.
Toplam : 0,00
lavas peyniri
tane surk peyniri
tuzlu yogurt
tuzlu yogurt
Tuzlu Yoğurt - 1 Kg
200,00 200,00
kunefe peyniri

Peynir Çeşitleri

Hatay Peyniri

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri yöresel peynirler çeşitleri, mineral, vitamin ve kalsiyum bakımından zengin besinlerin başında gelir. Roma İmparatorluğu döneminde yaygınlaşan peynir ürünlerinin, Orta Asya, Orta Doğu ya da Avrupa’da ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. M.Ö. 2000’li yıllarda Eski Mısır döneminde duvar resimlerinden de görüldüğü üzere insanların peynir yapımını bildikleri ve resimlerde üretilen peynirler hayvan derisinde muhafaza edildiği görülmektedir.

Hatay Peynir Çeşitleri

Hatay Yöresel peynir çeşitlerinden olan Lavaş Peyniri az tuzlu olup inek sütünden yapılmaktadır. Geleneksel yöntemlerle üretilen Hatay yöresine özgü, taze inek sütüyle elde edilen çörekotlu Lavaş Peynir çeşidimiz çörek otludur. Kekikli Sıkma peyniri çeşidimiz katkısız ve ev yapımı olup günlük taze sütten elde edilmektedir. Ezme Peyniri olarak da bilinen Kızartmalık Peynir, inek sütü ile taze olarak mayalanarak hazırlanıyor. Orta sertlikte az yağlı ve az tuzludur. Hatay yöresine has Künefelik Peynir çeşidi geleneksel yöntemlerle üretilmiştir. Künefelik Peynir, Hatay’ın meşhur tatlısı künefe yapımında kullanılmakta olup ısıtıldığında eriyip esneyen özel peynir çeşididir. Tamamen tuzsuz ve inek sütünden yapılmaktadır. Hatay’a özgü yöresel peynir çeşitlerinden Sürk Peyniri, taze çökeleğin baharatlarla yoğurularak harmanlanması ile elde edilir. Belirli gramajlarda yuvarlanarak top haline getirilerek nem oranı az ortamlarda gölgede kurutularak elde edilir. Kahvaltılarda, salatalarda ya da zeytinyağının içine ince ince doğranarak tüketilmektedir.

Hatay Yöresel Peynirin Faydaları

B2 vitamini, kalsiyum ve protein bakımından zengin, K, A, C, E, D vitaminlerini içeren peynir, özellikle A vitamini bakımından oldukça değerlidir. B6 ve B12 vitaminlerini de içeren Hatay Yöresel Peynir çeşitlerinin faydalarını saymakla bitmez; günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar, kemik yapısını güçlendirir, mide rahatsızlıklarını giderir, bağışıklık sisteminin güçlendirir, hafıza ve dikkat kaybını engeller, bağırsak florasını dengeler, diyabete karşı korur, saçları güçlendirir ve dökülmeleri azaltır, yıpranmış cildin onarılmasında ve erken yaşlanmanın engellenmesinde etkilidir.