0
Sepetinizde ürün yok.
Toplam : 0,00
nar eksisi
nar eksisi
Nar Ekşisi - 1 Kg
442,00 460,00
nar eksisi

Nar Ekşisi

Nar birçok kültürde doğurganlık, verimlilik ve sağlık demektir. Ülkemizde yetiştirilen ve sadece meyve olarak değil, yemeklerimizde, salatalarımızda ve tatlılarımızda da önemli bir yere sahip olan nar, hepimiz için sağlıklı olmasıyla bilinir. Nar, günümüz kullanımlarının yanı sıra sembolizm ve sanatta da önemini bulmaktadır. Birçok antik motif, narları mozaiklerde ve duvarlarda tasvir eder. Ayrıca meyve, refah, hırs ve doğurganlığın sembolüdür.
Nar ekşisinin meyvesi, suyu, reçeli gibi tüketim biçimlerinin yanı sıra en sevilen hallerinden biridir. Hem restoranların hem de evlerimizin mutfaklarının köşelerine yerleştirdiğimiz ve kullandığımız Nar Ekşisinin lezzeti sadece salatalarda değil, mezelerde ve yemeklerde de o kadar eşsizdir ki yerini başka bir lezzetle doldurmak mümkün değildir. Ek olarak, Uzmanlar sıklıkla Nar Ekşisi tüketmenin faydalarından bahseder, bizden küçük bir tavsiye. Geleneksel lezzetiyle kısırdan salataya birçok tarife lezzet katan Nar Ekşimizi mutlaka denemelisiniz. Narın gerçek lezzetinden ve faydalarından yararlanmak için Hatayguru.com’dan uygun fiyatlarla nar ekşisi ürününü satın alabilirsiniz.

Nar ekşisinin faydaları nelerdir?

Tüm Anadolu ve güney mutfaklarında kullanılan nar ekşisinin bilinen birçok faydası vardır. İşte nar ekşisinin 10 faydası.

1. Kan Basıncını Düşürür

Bir araştırma , düzenli nar suyu tüketiminin hipertansiyonu azalttığını göstermektedir. Bununla birlikte, öncelikle sistolik kan basıncını düzenlediği bilinmektedir.
Bu bir insan araştırmasına göre, iki hafta boyunca günde 150 ml nar suyu tüketen hipertansiyonlu kişilerin kan basıncında önemli bir düşüş oldu.

2. Kanser önleyici özelliklere sahiptir

Bazı çalışmaların ön sonuçları, Narın kanser hücrelerinin büyümesini azaltabileceğini göstermektedir. Ayrıca, laboratuvar deneylerinde nar özütünün kanser hücresi üremesini azalttığı gösterilmiştir. Hatta kanser hücrelerinde apoptozu veya hücre ölümünü tetikler.
Özellikleri prostat ve meme kanseri hücrelerinin artmasını engeller. Bir insan denemesinde , her gün 8 ons (237 ml) nar suyu tüketmek, PSA'nın iki katına çıkma süresini 15 aydan 54 aya çıkardı, önemli bir artış.
Nar özü meme kanseri hücrelerinin oluşumunu engeller. Ek olarak, birkaç araştırmaya göre üremelerini durdurur ve hatta bazılarını öldürür.

3. Anti-inflamatuar özellikler içerir

Kronik inflamasyon kalp hastalığına, diyabete ve obeziteye yol açabilir. Test tüpü araştırmalarına göre nar, sindirim sistemindeki yanı sıra meme kanseri ve kolon kanseri hücrelerindeki inflamatuar aktiviteyi azaltabilir .
Narlarda bulunan punicalagin güçlü bir antioksidandır. Ek olarak, tüm antioksidanlar güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bir araştırmaya göre, bunlar özellikle sindirim sistemindeki iltihabı azaltmaya yardımcı oluyor.
12 haftalık bir deneme , günde 1 bardak nar suyu içmenin, diyabetli hastalarda inflamatuar belirteçler CRP ve interlökin-6'yı sırasıyla %32 ve %30 oranında azalttığını göstermiştir.

4. Eklem iltihabını tedavi etmeye yardımcı olur

Eklemlerin şişmesi artritli kişilerde yaygındır. Nar özü, bu çalışmaya göre sıçanlarda artriti tedavi eder. Bununla birlikte, şu ana kadar insan çalışmalarından çok az veri var.
Narın antienflamatuar özellikleri, herhangi bir iltihabı sakinleştirmeye yardımcı olur. Araştırmalar ayrıca narın eklemlere zarar veren enzimleri engellemekte başarılı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, osteoartriti etkili bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olabilir.

5. Sağlıklı kalp işleyişini destekler

Nar, kalp dostu meyvelerden biridir. Narlardaki ana yağ asidi olan punisik asit, kalp hastalığı sürecinin çeşitli aşamalarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Kalbi kalp hastalığının birkaç aşamasından korumaya yardımcı olur.
Bir araştırmaya göre nar ekşisi, kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan kan basıncını düşürür.

6. Nar ekşisi kolesterolü düşürür

Bazı araştırmalar, Narın vücuttaki kötü kolesterol seviyesini azalttığını kanıtlıyor. Örneğin, dört haftalık bir çalışma bunu gösteriyor. Araştırma bulgusu, günde 800 mg nar çekirdeği yağının trigliseritleri azalttığını söylüyor. Ayrıca yüksek trigliserit düzeyi olan 51 kişide trigliserit-HDL oranını iyileştirdi.
Ayrıca bu kolesterolü oksitlenmeye karşı koruduğunu söylüyor. Oksidasyon basamağı, kalp hastalıklarının ana nedenlerinden biridir.

7. Bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına karşı savaşır

Bir araştırmaya göre , Nar, belirli türdeki zararlı bakteri ve maya Candida albicans ile savaşabilir.
Narlardaki güçlü bitki bileşikleri, tehlikeli mikroorganizmalarla savaşabilir. Bu özellikler oral enfeksiyonları önleyebilir. Birkaç çalışma , diş eti iltihabının ve protez stomatitinin düzeldiğini göstermektedir.

8. Nar Erektil disfonksiyonu tedavi edebilir

Nar vücuttaki kan akışını arttırır. Tavşanlar üzerinde yapılan bir araştırma , nar tükettikten sonra erektil yanıtta bir artış olduğunu göstermektedir.
İstatistiksel olarak anlamlı olmasa da, erektil disfonksiyonu olan 53 erkek üzerinde yapılan bir denemede narın bir miktar etki sağladığı kanıtlanmıştır.

9. Hafızayı Güçlendirir

Nar'ı hafıza gücünü artırmaya bağlayan bazı kanıtlar var. Ayrıca yapılan çalışmalarda Nar destekli fareler Alzheimer hastalığı ile savaşmaktadır.
Meyvenin düzenli tüketimi, bu çalışmada belirtildiği gibi, hafızadaki ameliyat sonrası açığı azaltır . Bu nedenle, hafıza sorunları olan yaşlı yetişkinler düzenli olarak nar suyu içebilir.
Başka bir araştırma , günde 237 ml nar suyu içmenin, hafıza problemi olan 28 yaşlı kişide sözel ve görsel hafıza göstergelerini geliştirdiğini gösterdi.

10. Fiziksel performansı artırır.

Pancara benzer şekilde, narlar daha iyi fiziksel performans sağlar. Egzersiz sonrası yorgunluğun geciktirilmesine yardımcı olur. Bir gram nar ekşisi tüketmek, egzersiz verimliliğinde önemli bir artış göstermektedir.